2018 Award Recipients

Harry S. Truman Award

Senator Johnny Isakson, Georgia
Senator Jon Tester, Montana

Montgomery Medal

U.S. Rep. Steve Scalise, Louisiana

Charles Dick Medal of Merit

State Rep. Earl G. Jaques Jr., Delaware
Senator Bill Cassidy, Louisiana
Gov. John Bel Edwards, Louisiana
State Rep. Charlie Davis, Missouri
U.S. Rep. Charlie Dent, Pennsylvania
Gov. Scott K. Walker, Wisconsin
Gov. Matthew H. Mead, Wyoming

Patrick Henry Award

Steve Masterson, Delaware
Mark A. Hackel, Michigan
Tim Bertocci, Minnesota
Robert Hawkins, Minnesota
Rick Olseen, Minnesota
Shawn Schloesser, Minnesota
Tyson Mabry, Mississippi
State Senator David Parker, Mississippi
Bill Foster, Missouri
Tony McClain, Montana
Brig. Gen. Paul Cohen (Ret), Nebraska
ChiefJason Soto, Nevada
Guy Cameron, Wyoming
Kelsey Baron
Jon Clark

Distinguished Service Medal

Maj Gen Thaddeus J. Martin (Ret),Connecticut
Chief Warrant Officer 4 Scott Wolff, Indiana
Brig Gen Gerald C. Olesen (Ret), Wisconsin
Col Kevin “Stubby” Campbell (Ret)

Meritorious Service Award

MAJ John Harvey, Kentucky
Cathy Northington, Mississippi
Col Todd E. Swass, New Hampshire
Maj Joshua D. Schochenmaier, North Dakota
COL Caroline Fawkes, Virgin Islands

Meritorious Service Certificate

LTC Patrick R. Flanagan, North Dakota
Valley Forge Cross for Heroism
SSG Jessica Nicholson,Illinois
Sgt. Eddison A. Hermond (posthumous), Maryland
Tech Sgt Jillian Green, Nevada
SFC Charleston V. Hartfield (posthumous), Nevada
SFC Autumn L. Janoss, Nevada
CPT Michael Moya, Nevada
PVT Jacquelyn Trujillo, Nevada
SPC Lawrence Villezcas, Nevada
Tech Sgt Robin Hopkins, New Mexico
CPT Evan B. Guilfoyle, Ohio
SGT Justin J. Thomas, Oregon

Valley Forge Certificate

MSgt Adam D. Hinsperger, Oklahoma
MSgt Casey D. Ray, Oklahoma
Spc. Jasmyne Harris, Wisconsin

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt Daniel E. Maslowski, Arkansas
CPT Christopher J. Purchase, Arkansas
Capt Christopher J. Fox, Georgia
CPT Nathan P. Turk, Georgia
CPT Laura Newell, Idaho
CPT Rick Ernst, Iowa
1st Lt Jonathan Shepherd, Iowa
Capt Cortney A. Neblett, Kansas
CPT Michael W. Sprigg, Kansas
CPT Geremy L. Harper, Kentucky
CPT Ryan W. Hubbs, Kentucky
Capt John P. Garrett, Mississippi
Capt Reed A. Kobernik, Nevada
CPT Dillon A. Sauer, Nevada
CPT Steven Abeita, New Mexico
1st Lt Raul Aragon, New Mexico
CPT Latoya D. Eatmon, North Carolina
Capt Daniel J. Sly, North Dakota
CPT Clarissa C. Gordon, Ohio
Capt Wayne R. Doyle, Oregon
1st Lt Cedar K. Hamilton, Wisconsin

Eagle Rising Award for Warrant Officers

Chief Warrant Officer 2 Sharron Leimberg, Arkansas
Chief Warrant Officer 3 Carl L. Welch, Georgia
Chief Warrant Officer 2 Ryan Kohlbecker, Idaho
Warrant Officer Daniel Philip, Kansas
Chief Warrant Officer 2 Clyde Gardner, Mississippi
Chief Warrant Officer3 Jesse H. Visconti, North Carolina
Chief Warrant Officer 3 Kiley M. Kuntz, North Dakota
Chief Warrant Officer 3 Stephen A. Ahrens, Ohio

Unit Awards

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

152ndCombat Sustainment Support Battalion
South Dakota Army National Guard

Certificate of Victory

HHB, 1/147th Field Artillery
South Dakota Army National Guard

Pershing Plaque

B Battery, 1/147th Field Artillery
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

189th Operations Group
Arkansas Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaque

114th Fighter Squadron
Oregon Air National Guard

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard

116th Air Control Wing
Georgia Air National Guard

123rd Airlift Wing
Kentucky Air National Guard

164th Airlift Wing
Tennessee Air National Guard

Mission Support Trophy

189th Mission Support Group
Arkansas Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaque

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

141stMission Support Group
Washington Air National Guard

182nd Security Forces Squadron
Illinois Air National Guard

213th Maintenance Squadron
District of Columbia Air National Guard

251st Cyberspace Engineering Installation Group
Ohio Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard  

Winston P. Wilson Trophy

114th Fighter Squadron
Oregon Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

189th Operations Group
Arkansas Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Award

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard  
119th Wing
North Dakota Air National Guard